Ne/pořádek v zahradě
Nebuďte příliš pořádkumilovní, některé části své zahrady nechte nedotčené. To samozřejmě neznamená, že byste měli mít na své zahradě nepořádek. Stačí několik drobných kupek nahrabaného listí na podzim, pár volně ležících větví nebo trochu proutí.
Zahrady tak můžou poskytnout přirozené prostředí pro velký počet živočišných druhů.
Také v dutých stéblech vašich azalek, pokud je necháte na zimu neořezané, může najít bezpečný úkryt na přezimování mnoho hmyzu. A v kopkách kamení se na zimu může schovat nějaký ten plaz nebo obojživelník. Zkuste to už tento podzim, stojí to za to!
Starejte se i o starší a dospělé stromy
Větší a mohutnější rostliny, jako jsou stromy, pro zahrady znamenají nejvhodnější prostředí pro rozvoj různých volně žijících živočichů.
Pokud nemáte na zahradě dost místa nebo se vám na ni zkrátka větší strom nehodí, zkuste se občas postarat o nějaký strom ve vaší ulici. Každý jeden strom totiž představuje pestrý a vitální habitat plný projevů života, který může občas navštívit i vaši zahradu. Nejčastěji samozřejmě v podobě ptáků nebo létajícího hmyzu.
Dovolte kousku vaší zahrady růst tak, jak se mu zachce
Pokud zahrady nemají dostatek místa anebo se nedá vyčlenit část, kde byste nechali volně růst divoce rostoucí luční rostliny, zkuste aspoň část vašeho trávníku nechat vyrůst do jeho plné výšky. I to může stačit jako úkryt pro polní myšku nebo rodinku hrabošů. Stébla trávy pak mohou být potravou pro některé housenky motýlů. Nemusíte se bát, ne všem chutná vaše kapusta!
Vybudujte si vhodnou skalku
Tedy pokud ji ještě ve své zahradě nemáte. O její všeobecné oblíbenosti není nutné vůbec mluvit. – vidíme ji všude a často. Plnou skalniček, sušších i vlhčích částí. Zahrady se skalkami poskytují ideální místo pro přítomnost a vývoj drobných speciálních živočichů, kteří žijí pod kusy hornin. Ale toto už mnozí doma máme. Mnohým také stráží jejich skalky i zodpovědně se tvářící i vysmátí trpaslíci. A proč ne?