Kojení – základní informace, problémy a jejich řešení

kojení

Kojení, resp. mateřské mléko, je to nejlepší co děťátko může dostat

Kojení a s ním spojené mateřské mléko je pro dítě nejpřirozenější a nejlepší potrava. Dodává totiž dětskému organismu obranyschopné látky, čím podporuje jeho imunitu. Mateřské mléko je rovněž lehce stravitelné, díky čemu jsou kojené děti méně náchylné na koliky a nadýmání. Nestává se, aby byli děti na mateřské mléko alergické, a navíc mateřské mléko je levnější a rychlejší metodou než příprava umělé výživy a rovněž je „vždy po ruce“. Nezanedbatelnou součástí je rovněž citová vazba, která se vytváří vzájemnou blízkostí matky a dítěte během kojení.

Dělení mateřského mléka

Tzv. mlezivo se tvoří do 4-5 dne po porodu a má nejvyšší ochrannou a výživovou funkci. Oproti mateřskému mléku, které se začne vytvářet později, má mlezivo vyšší hodnoty bílkovin, minerálních látek, vitamínu A a naopak menší množství cukru a tuku.

Přechodné mléko se tvoří mezi 7. dnem a 2. týdnem od porodu. Rozpoznat ho dokážete podle toho, že je řidší a bledší než mlezivo.

Zralé mateřské mléko už obsahuje více cukrů a tuků, vitamíny A, D, K, C a B, minerály, bílkoviny a mnoho dalších důležitých látek. Má světle modrou až průhlednou barvu.

Přední mléko slouží hlavně na uhašení žízně miminka. Toto mléko pije dítě přibližně prvních deset minut každého kojení. Zároveň je přední mléko méně výživné než zadní mléko.

Zadní mléko se začne objevovat už po prvních 10 minutách kojení. Toto mléko na rozdíl od předního mléko uspokojuje hlad dítěte a zabezpečuje přibírání dítěte. Právě proto je důležité, aby kojení trvalo aspoň 15 – 20 minut.

Problémy při kojení

Asi nejčastějším problémem, který doprovází kojení, jsou drobné trhlinky na bradavkách. Ty bývají způsobené především špatným přisátím dítěte. Pro zmírnění bolesti je doporučeno používat hojivé krémy s lanolinem. Je důležité, že i přes používání těchto krémů, můžete nadále kojit.

Druhým nejčastějším problémem bývá zánět prsníku. Tento problém je velice bolestivý a je doprovázen teplotou. Pomáhají studené (mezi kojením) a teplé (před tím, než začne kojení) obklady. V případě, že problémy neustoupí do 48 hodin, je nutné vyhledat gynekologa.

Jak mít dostatek mléka?

Důležitá je pestrá a vyvážená strava, ve které by neměly chybět:

  • Mléčné výrobky
  • Obilniny a brambory
  • Maso
  • Ovoce a zelenina
  • Dostatek tekutin

kojení

Máte problémy při kojení?

Je rovněž důležité snažit se co nejvíc odpočívat a pokud možno i spát během dne například se svým dítětem. Pro kojení je také nezanedbatelný váš pohyb na čerstvém vzduchu, který si můžete dopřát například při společných procházkách se svým dítětem.

Pro více informací o tomto tématu doporučujeme navštívit stránku MODRÝ KONÍK.

Napsat komentář