Pačuli je už po staletí velmi oblíbenou ingrediencí v parfumérství. Pačuli (Pogostemon cablin) je druh tropické rostliny s malými světle růžovo-bílými kvítky, pocházející z tropických oblastí Asie. Aktuálně se pěstuje zejména v Číně, Indii, Indonésii, ale najdeme ji i v oblasti karibských ostrovů. Do Evropy se olej z této rostliny dostal z Asie díky slavnému vojevůdci – Napoleonovi Bonaparte a jeho původ si Francie léta pečlivě střežila jako nejvzácnější tajemství. Když se kolem roku 1850 do Evropy začaly dovážet luxusní východní textilie proložené jejími listy, pro Evropany se rychle tento podivný zápach rovnal znaku luxusu. Stal se pro ně velice žádoucím a začali se ho více dožadovat.
Samotný název pačuli je odvozený z tamilštiny (jazyk používaný v Indii, na Srí Lance, v Malajsii a taky Singapuru). První je “patchai” = zelený a druhé je “ellai” = list. Výroba aromatického oleje se totiž získává nejčastěji za pomoci parní destilace, kdy se tyto listy nejprve buď spaří vodou, fermentují nebo se předem usuší.
Charakteristická vůně
Vůně pačuli je intenzivní, výrazná charakteristickou sladce zemitě-dřevitou vůni. Díky své vůni se využívá hodně i v aromaterapii pro své blahodárné účinky – zmírňuje pocity úzkosti, depresi a má dokonce účinky afrodisiaka. Pačuli = pocit harmonie? Díky svým aromaterapeutyckým účinkům vám navodí i pocit vnitřní harmonie a probudí vaše smysly. Oproti ostatním složkám parfému může mít neskutečné množství podob.
Pačuli, čím starší tým lepší
Vůně esenciálního oleje podobně jako třeba u whisky s časem dozrává, což znamená, čím starší tým lepší kvalita. Čerstvě získaný olej bývá zelenější a ostřejší, zatímco odleženější může vonět po ovoci.
Pačuli může být ve vůních jak dominantní složkou v hlavě parfému, tak složkou k dokreslení výraznějšího základu. Parfémy s vůní pačuli jsou intenzivní, dřevité a velmi opojné. Objevili jste už tuto opomíjenou opojnou vůni pačuli?
Věděli jste, že….?
Velký boom dosáhla tato esence díky zlaté éře hippies v 60-tých letech. Říká se taky, že pačuli = vůně hipíků. Důvodů je mnoho: výlety hipíků za indickou kulturou, snaha odlišit se od trendů, touha vonět jako “čerstvě po sexu” (Pačuli moc lákavě nevoní, ale spíš páchne. Obsahuje podobné látky, jako lidský pot, to jste věděli?).